piątek, 15 sierpnia 2014

Rudy - Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej

     Kalendarz tak akurat się ułożył, że nastał kolejny, nieco przedłużony weekend. Warto było ten czas wykorzystać bo przecież jeszcze wakacje a i pogoda nie najgorsza. Jako że ostatnio pokręciłem się nieco dalej i to w dodatku samotnie to teraz wypadało pojawić się nieco bliżej i bardziej drużynowo, ale może po kolei (bo o kolei będzie to wpis).
      Śledząc kilka podobnych do tego blogów, kilka razy trafiłem na relację z Zabytkowej Stacji Kolejki Wąskotorowej w Rudach i wreszcie nadarzyła się okazja żeby osobiście miejsce to odwiedzić. Wiadomo że dzieci kolejki lubią bardzo, a i dorosłym powinno się podobać. Jeżeli dodatkowo pojawia się możliwość przejechania pociągiem ciągniętym przez parowóz to po prostu należy z tej okazji skorzystać.


    Na przełomie XIX i XX wieku pomiędzy Raciborzem a Gliwicami poprowadzono wąskotorową linię kolejową. Jak można przeczytać na odpowiedniej stronie:

"Niemal dokładnie w środku 51 kilometrowej trasy zlokalizowano stację w Rudach Wielkich, największą na całej linii. Znalazły się tam warsztaty naprawcze taboru, tory postojowe dla wagonów i lokomotyw, punkt obrządzania parowozów i trójkąt kołowy do ich obracania"

     Dane historyczne dotyczące tej linii też są dość imponujące:

"Do 1945 r. przewozy dochodziły do 700 000 osób w skali roku, natomiast w latach 1949-1963 nie spadały poniżej 1 miliona. Rekord zanotowano w 1954 r. kiedy to przewieziono 1 834 400 pasażerów. W 1991 r. - ostatnim roku funkcjonowania regularnego ruchu pod szyldem PKP z usług tej kolei skorzystało 90 292 osób."

     Od tamtej pory całość zaczęła upadać, ostatnimi czasy prowadzone są jednak próby jej reaktywowania. W chwili obecnej po całej linii pozostał jedynie 6 kilometrowy odcinek ze Stanicy przez Rudy do Paproci, a do wyboru mamy kursujące po nim pociągi o trakcji spalinowej bądź parowej.

     Tyle informacji encyklopedycznych, teraz trochę fotek poglądowych




     Całość wygląda bardzo fajnie, taka niewielka stacyjka z małymi lokomotywami. Można tu pooglądać wiele wagonów czy lokomotyw z różnych okresów funkcjonowania stacji. Jest lokomotywownia (dodatkowo płatna) oraz możliwość przejechania się drezyną (5 zł za 5 minut). Sporo z "eksponatów" jest mocno zniszczona i zapewne czeka na renowację, bez problemu jednak można do nich wejść. W niewielkim budynku znajduje się spora makieta, którą również za niewielką opłatą można się chwilę pobawić.




















     Nieco w głębi, pomiędzy drzewami znajduje się ciekawy punkt gastronomiczny połączony z placem zabaw. Zwie się on Stacyjkowo Rudy i można napić się tu kawy, własnoręcznie upiec kiełbaskę na ognisku lub zjeść małe co nieco. Dzieciaki w tym czasie szaleją na placu. który w zasadzie jest sporych rozmiarów parkiem linowym. Wszystko w 100% zabezpieczone siatkami więc nawet kilkulatki dość swobodnie mogą pohasać. Wstęp co prawda płatny, z tym że ceny niezbyt wygórowane (1h - 12zł, 3h - 14 zł, cały dzień 16 zł)






     Miejsce, tak jak spodziewałem się po lekturze odwiedzanych blogów, całkiem nam się spodobało. Można wpaść na chwilę by tylko przejechać się kolejką, można też spędzić kilka godzin dobrze się przy tym bawiąc. Tłumów tu wielkich nie stwierdziliśmy, a przecież byliśmy w trakcie dłuższego weekendu.

     Będąc tutaj można jeszcze zahaczyć o samą miejscowość Rudy (stacja jest nieco na uboczu) z czego my niestety nie skorzystaliśmy. Do zobaczenia między innymi Opactwo Cystersów z XIV wieku i Bazylika Matki Bożej Pokornej której początki również datowane są na ten sam okres.

    Kilka linków dla zainteresowanych
Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej w Rudach
    

4 komentarze:

  1. my się tam wybieramy już całe wakacje i dojechać nie możemy :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Nam się podobało więc napiszę że warto :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Stacyjkowo jest super, ma bardzo miłych właścicieli, moi chłopcy kochają to miejsce i wszystkie ciufcie oczywiście też :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Miejsce naprawdę fajne, choć w naszym wypadku największą frajdę zrobiły ciufcie.

      Usuń