sobota, 26 lipca 2014

Siewierz - III Turniej Rycerski

     Sobotnie popołudnie spędzić nam przyszło w bardzo przez  nas lubianym i wspominanym już kiedyś Siewierzu. Akurat na błoniach tamtejszego zamku odbywał się III Turniej Rycerski "Bitwa pod Siewierzem" i był to oczywiście pretekst żeby tam zawitać.

     Samo miasto (miasteczko) jest niewielkie, ale swoimi atrakcjami bez wątpienia przyćmiewa niejedno większe miasto. Główną z nich są oczywiście ruiny zamku biskupiego, którego początki jako murowanej twierdzy datuje się na pierwszą połowę XIV wieku przy czym pierwsze wzmianki o grodzie drewnianym mieszczącym się w Siewierzu pojawiły się już w roku 1125. Zamek kilka lat temu poddany został renowacji i udostępniony do zwiedzania. Nie jest on może olbrzymi, ale z pewnością ciekawy. W jednej z piwnic znajduje się niewielka ekspozycja archeologiczna, na dziedzińcu jest kilka ławek na których w spokoju można odpocząć oraz tablic z opisem historii zamku. Dodatkowo wejść można również na całkiem pokaźną wieżę. Co godne pochwalenia wstęp jest całkowicie darmowy, a w weekendy dyżur pełni tam osoba związana z Izbą Tradycji i Kultury Dawnej w Siewierzu która chętnie dzieli się swoją wiedzą ze zwiedzającymi. Tłumów tu nigdy nie ma i nawet przy okazji tej wizyty, pomimo ślubnej sesji zdjęciowej i odbywającego się Turnieju Rycerskiego całkiem swobodnie można się było po zamku poruszać. Wychodząc można uiścić dobrowolną wpłatę na bieżące utrzymanie obiektu i myślę że nie jest to złe rozwiązanie.







     Kolejną z atrakcji, pewnie wcale nie mniejszą, jest plac zabaw mieszczący się tuż obok zamku. Właściwie nie jest to sam plac zabaw, a cały kompleks rekreacyjno wypoczynkowy, ostatnio nawet sporo wzbogacony. W chwili obecnej można tam znaleźć boiska sportowe, bieżnię, korty tenisowe, ściankę wspinaczkową, skatepark, siłownię i wspomniany wyżej plac zabaw. Nieco więcej poczytać można o nim między innymi TUTAJ . W miejscu tym można spędzić naprawdę sporo czasu i to z dziećmi w każdym wieku. Od niedawna jest tu też nowy, bezpłatny parking i raczej nie ma problemu żeby zostawić tu auto.





     Gdy już po zwiedzeniu zamku i wyczerpujących zabawach nieco zgłodniejemy, warto przejść się na miejscowy rynek (ok 400 m) gdzie przy szumie fontanny można kosztować chociażby miejscowych, dość szeroko chwalonych lodów. Dla spragnionych zwiedzania warto w trakcie tak krótkiego spaceru odwiedzić jeszcze XV wieczny Kościół św. Macieja Apostoła czy też Izbę Tradycji i Kultury Dawnej (wstęp płatny).

 

     My tym razem przyjechaliśmy tutaj by zobaczyć III Turniej Rycerski. Przyznać trzeba że zgromadził on sporą liczbę osób zaangażowanych w środowiska rekonstrukcyjne i stosunkowo niewielką liczbę gapiów. W czasie trwania turnieju można było się przyjrzeć codziennemu życiu ludzi w średniowiecznym obozowisku, zobaczyć pokazy dawnego rzemiosła, postrzelać z łuku czy np. przymierzyć zbroję, jednak najważniejsze były tutaj walki rycerskie. W szranki stanęli rycerze, którzy rywalizowali ze sobą w kilku kategoriach walk, w formule jeden na jednego czy też bardzo widowiskowej odmianie walk drużynowych. Kto wcześniej nie widział podobnej rywalizacji może się mocno zdziwić, bo są to walki jak najbardziej na poważnie. Wszystko odbywa się pod czujnym okiem sędziów i wcale nie są rzadkością dość poważne urazy zawodników. Obowiązują odpowiednie zasady i nikt nie szczędzi sobie mocnych ciosów. Jest to jedna z rzeczy które naprawdę warto zobaczyć. Mnie osobiście dość trudno oderwać się od pasjonującej rywalizacji, jednak dzieci mają inne plany i też trzeba je uwzględnić w trakcie tej wycieczki. Jutrzejszy dzień też zapowiada się ciekawie wiec do domu wracamy stosunkowo wcześnie, nie doczekawszy finału walk.











     Siewierz paru osobom już polecałem i nie inaczej jest tym razem. Warto tam wpaść nie koniecznie przy okazji jakiejś imprezy plenerowej, chociaż ta będzie zapewne miłym dodatkiem. Jest tu naprawdę trochę atrakcji i co ważne nie trzeba za nie płacić, a w wielu wypadkach nie jest to tak oczywiste. Fajny wypad na pogodne popołudnie.

Dla zainteresowanych odpowiednie linki




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz